Welcome, visitor! [ Oturum aç

Uyku Bozuklukları Ve Cinsellik

Cinsel Sağlık Temmuz 3, 2021

Uyku Bozuklukları Ve Cinsellik

Son aylarda cinsel gönülsüzlük, sertleşme bozukluğu ve orgazm olamama meseleleri yaşıyorsanız, çabuk öfkeleniyorsanız, sabah bitkin uyanıyor, stres, unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğundan sıkça yakınıyorsanız altında uyuyan neden bir uyku bozukluğu olabilir. Cinsel işlev bozukluklarından bunalıma, trafik kazasından iş kazasına, hipertansiyondan çarpıntıya kadar birçok şikâyetin esasını oluşturan uyku bozuklukları hakkında; basın açıklamalarıyla ülkemizde gündem yaratan Cinsel Tıp Enstitüsü “Uyku Bozuklukları ve Cinsellik Anketi” ismiyle bir anket çalışması yaptı.

Uyku Bozuklukları Yaygınlaşıyor

Cinsel gönülsüzlükten ereksiyon problemlerine, trafik kazalarından iş yaşamında başarısızlığa kadar yaşamın pek çok alanını negatif etkileyen ve dissomniya ismi verilen uyku bozukluklarının her geçen gün yaygınlaştığını ve muhtelif tiplerinin olduğunu söyleyen Cinsel Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Birincil uykusuzluk insomnia, birincil hipersomnia fazla geçime, narkolepsi gündüz fazla uykulu olma, horlama, uyku-apne belirtiyi uykuda 10 saniye ve üstünde solunum durması, sirkadiyen ritm uyku bozukluğu istenilen ve hakikatte yatılan uyku yarıyılları arasındaki geçimsizlik, gecikmeli ve değişen vardiya tipi uykusuzluk, nokturnal myoklonusta bacakların hareketli olduğu sık uyanmalı ve dinlendirmeyen uyku, sıkıntılı bacak belirtiyi bacak hareketlerinin yatmaya mani olması ve kleine-levin belirtiyi Lolita erkek hastalarda birkaç hafta müddetle fazla geçime, yalnızca aralarda oburca yemek için uyanma, fazla cinsel aktiflik ve saldırganlık vaziyeti uyku bozukluklarının tipleridir.

Sağlıklı Uyku Nedir?

Sağlıklı uykunun tanımının saat üzerinden yapılmasının yanlış olduğunu söyleyen Cinsel Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Zira bazı şahıslar için 5-6 saatlik uyku yeterli olurken, bazı şahıslar ise banalde 10-12 saat uyku yatarlar. Sağlıklı uyku etkin ve dinlendirici olan bir uykudur. Etkin yatan birey uyandığında kendini cinsel olarak hevesli, zinde, formda ve 18 yaşında bir günü yaşamaya hazır sezer. Bu açıdan bakıldığında her gece vasati 8 saatlik 6 ila 9 saat arasında bir uyku klasik hudutlarda kabul edilmektedir” dedi.

Uyku Bozuklukları Cinsel Meselelere Yol Açıyor

Uyku bozukluklarının cinsel meselelere neden olduğunu söyleyen Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Uykusuzluk, horlama ve uyku apne belirtiyi ismi verdiğimiz uykuda soluk almanın kısa aralıklarla durması gidişatlarında; başta cinsel gönülsüzlük, sertleşme bozukluğu, orgazm olamama olmak üzere cinsel işlev bozukluklarına sık tesadüfülmekte ve cinsel ilişkide başarıyı negatif etkilemektedir. Ancak yumurta tavuk hikâyesinde olduğu gibi, cinsel meselelerin de kafaya takılması şahısta uykusuzluğa yol açabilir. Zira cinsel meselelerle birlikte var olan uykusuzluk, bu meselelerin çözümüne müteveccih bir refleks mekanizmasıdır. Birey kafasına takmadığını düşünse bile cinsel meseleler, gün içinde farkında olunmadan zihni meşgul eder ve bu uğraşı uykudan hemen evvelki zamanda daha da büyür, meseleler su suratına çıkar ve uykuyu negatif tesirler” dedi.

Cinsel Eforun En Büyük Düşmanlarından Bkocaman Kumpassız Uyku

Uykusuzluk, horlama ve uyku apne belirtiyi olanlarda kandaki oksijen seviyesinin düştüğünü iddia eden Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Kandaki oksijen seviyesinin düşmesi gün içinde halsizlik, konsantrasyon bozukluğu ve bitkinlik yaptığı gibi, cinsel işlevlerin de yeterince yerine getirilememesine neden olmaktadır. Enstitü olarak yaptığımız araştırmalar ve anket çalışmaları; uykusuzluk, horlama ve uyku apne belirtiyi olanlarda dolaşımdaki testosteron ölçüsünün eksilmesiyle ve stres hormonlarından kortizol salınımının çoğalmasıyla ilişkili olarak cinsel meselelerin alana gelebileceğini ortaya koymuştur. Bilindiği gibi testosteron hem erkeklerde ve hem de bayanlarda cinsel istekten mesul olan bir hormondur ve kandaki seviyeyi başka uykusuzluk, stres, anksiyete, bunalım, konutluluk meseleleri, iç çatışmalar gibi duygu vaziyetteki farklılıklardan etkilenir. Başka Bir Deyişle cinsel eforun en büyük düşmanlarından bkocaman kumpassız uykudur” dedi.

Erkekler Daha Çok Etkileniyor

Uykusuzluk, horlama ve uyku apne belirtisinin erkekleri bayanlara göre cinsel fonsiyonlar açısından daha fazla etkilediğini ifade eden Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Sertleşme problemi genellikle cinsel ilişkiyi imkânsız ve doyumsuz kıldığı ve erkeklerin cinsel ilişkiye faal olarak katılımları bilave edildiği için, erkekler bayanlara göre daha fazla doktora başvurma ve destek arayışına girme meylindedirler. Ayrıca erkeklerin bayanlara göre daha fazla vardiyalı çalışmaları da uyku kumpaslarını bozan bir etmen olarak karşımıza çıkmaktadır” ” dedi.

Horlama Nedir?

Banalde uyku ya da cingözlükte soluk alıp verirken duyulabilir bir ses olmadığını söyleyen Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Ancak bazı insanlarda, horlama ismini verdiğimiz, uyku sırasında oldukça hengameli soluk alıp verme mevzubahisidir. Horlama 18 yaşında doğan bebekten ileri yaştaki insana dek herkeste olabilir. Ayrıca fazla bitkinken, içki ve sigaranın çok kullanıldığı günün gecesinde üst hava yolunda daralma çoğalacağından, sağlıklı insanda da geçici horlama olabilir. Ancak bireyi ve yakınlarını rahatsız eden, haftanın yarısından aşırısında, gecenin ehemmiyetli bir kısmında olan horlama klasik değildir ve rehabilitasyon edilmelidir. Kilolu insanlarda, çenesi minik ya da geride olanlarda, geniz eti ve bademcikleri büyük olanlarda üst hava yolunun genişliği az olduğundan horlamaya daha sık tesadüfülür. Horlama sırt üstü uyurken daha fazla olur. Uyku apne belirtiyi ismi verilen uykuda soluk durması; horlayan insanlarda ve özellikle erkeklerde sıklıkla birlikte görülür. Horlama, uykuda soluk durmasının başkaları tarafından gözlemlenmesi, cinsel işlev bozuklukları, uykudan boğulma hissi ile uyanma, gündüz uykululuk hali, dinlendirici uyku yatamama, horlama ve uyku apne belirtisini düşündüren şikâyetlerdir” dedi.

İhtiyarladıkça Uykusuzluk Çoğalıyor

Yaş ilerledikçe uyku bozuklukları, horlama ve uyku apne belirtisinin daha fazla ortaya çıktığını iddia eden Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “İlerleyen yaşla birlikte insanlar daha öncekine oranla hareketsizleşiyor, daha az yoruluyor, çocukların konuttan dağılmasıyla yalnızlaşıyor ve senelerin negatif birikimlerinden dolayı uyku saatleri kaymaya başlıyor. Yaşla birlikte, başta şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve kullanılan ilaçlardan dolayı cinsel işlevlerde eksilme oluyor. Bu ikisi birleştiğinde ilerleyen yaşla birlikte uykusuzluk ve beraberinde cinsel işlevlerde bozulmalar daha sık görülüyor. Ayrıca ihtiyarladıkça daha fazla görülmeye başlayan fazla geçime meyli de cinsel işlevlerde indirekt olarak bozulmalara yol açabilir. Zira fazla yatınca beden stres hormonu olan kortizolu çok fazla salgılar. Kortizol salgısı çoğalınca da kilo çoğalışı olur, beden enezleşir ve hareketler güçleşir. Bu da başta fiziksel ve zekâsal işlevler olmak üzere cinsel işlevleri de negatif doğrultuda tesirler” dedi.

Uyku Bozuklukları Yaşam Niteliğini Düşürüyor

Şahsın içinde bulunduğu kabahatlilik, gerginlik ve evham gibi yaşantıların uykunun başlangıcında bilave edilen hafiflemeye mani olduğunu söyleyen Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Yaptığımız anket çalışmasında ve araştırmalarımızda, uykusuzluğu olan insanların cinsel işlevlerinde, günlük yaşamlarında ve genel sağlık alanlarında daha çok meseleleri olduğunu gördük. Giderek yaşam niteliklerinin düştüğünü ve daha çok destek aramaya yöneldiklerini gözlemledik. Başka Bir Deyişle Türk toplumunun takribî %80 i yaşamının bir yarıyılında uyku bozukluğu problemiyle karşılaşmış, %40’ı haftanın birkaç gecesi istediği gibi yatamamış, %80’ı uyku bozuklukları sonrası cinsel işlevlerinde bozulmalar yaşamış, %50 i ise horluyor ve %80’i horlamayı normal bir gidişat kabul ediyor” dedi.

Uyku Bozuklukları İçin Altın Gibi Nasihatler

Uyku bozuklukları sebebiyle alana gelen cinsel meselelerin kader olmadığının altını çizen Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; uyku bozukluklarıyla birlikte cinsel mesele yaşayanlara muhtelif tekliflerde bulundu: “Uykunuzu kumpaslı bir biçimde almaya çalışın. Elinizden geldiğince aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın. Uyumadan bir müddet evvel banyo yapın. Ilık bir banyo veya ılık bir süt uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Uyuma zamanına yakın ağır yemek yemeyin. Beslenme saatleriniz kumpaslı olsun, aç uyumaktansa hafif bir şeyler yiyerek yatın. Kahve, çay, kola uykuya dalışı güçleştirdiğinden, içki ise uykuya dalışı basitleştirmesine rağmen niteliğini bozup sabah bitkinliğine neden olduğundan kullanmayın. Akşamları konut içi veya dışında sosyal etkinliklere katılın ancak uyku saatinden evvel gerilim yaratabilecek diyaloglardan kaçının. Yatak odasında kitap okumayın, TV izlemeyin, yemek yemeyin, yalnızca dinlendirici müzik dinleyin, yatın, beğenişin ve cinsel ilişkiye girerek gevşeyin. Civarın ısısı, hengame olup olmaması, yatak farklılığı gibi alışkanlıklarınıza özen gösterin. Gündüz uykularından sakının. Sabahları fiziksel egzersiz yapın ve gün içinde egzersizi çoğaldırın ancak uyku zamanı uyarıcı egzersizden kaçının. Uyku hij18 yaşındane dikkat edin” dedi.

Cinsel Terapi Gerekebilir

Uyku bozukluklarının rehabilitasyonunda çok doğrultulu yaklaşımın ehemmiyetine işaret eden Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Uyku bozukluklarında başta kulak-btümörün-boğaz, nöroloji, psikiyatri, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, fizik rehabilitasyon ve rehabilitasyon bilim dallarından doktorlarla cinsel terapistler birlikte çalışmalıdırlar. Zira cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıktığı geçici ve kısa süreli uykusuzluklar; hipnotik ilaçlar ve tavırsal tekniklerin sıkça kullanıldığı cinsel terapi uygulamaları ile düzeltilebiliyor. Uyku bozuklukları cinsel meseleler gibidir, birey istemiyle üstesinden gelebileceğine inanırsa başarabilir, netlikle kader değildir” dedi.

Cinsel Tıp Enstitüsü

Adres: İvedik Cad. No:464 / B Kat 4 Daire:6 18 yaşındamahalle – ANKARA

Telefon: 0.312.212 66 26 ve 0.312.346 24 24 Mobil Telefon: 0.542.519 47 64

Web Site ve E-Posta: www.cinseltip.org – info@cinseltip.org

    

576 toplam, 2 bugün

  

Cevap bırakın


mozaka.com maltepe escort ataşehir escort kadıköy escort bostancı escort istanbulescorttu.com anadolu yakası escort şerifali escort atasehirescortlari.com ataşehir escort pendikescortkizlar.net pendik escort kurtköy escort kartal escort bostancı escort kadıköy escort ümraniye escort ataşehir escort escort bayan ankara escort maltepe escort pendik escort ümraniye escort izmit escort ümraniye escort escort bayan