Welcome, visitor! [ Oturum aç

Erken Boşalma – Merak Edilenler Ve Tanı

Cinsel Sağlık Temmuz 3, 2021

Erken Boşalma - Merak Edilenler Ve Tanı

Bir kurt sürüsü düşleyin. Bu kurt sürüsünde bolca dişi kurt varken bir tek erkek kurt var olsun. Ve bu erkek kurt tüm dişileri dölleme zorunda kalsın. Erkek kurt kısa zamanda menisini dişi kurda aktarıp sürünün devamını sağlamak için cinsel ilişkiyi çok kısa yakalamak zorundadır. Bu sebeple erken boşalma tabiatta bir avantajken insanda cinsel hayatında ise bir dezavantajdır.

ERKEN BOŞALMANIN TANIMI

Cinsel hevesleri sıradan olan erkeğin isteğinden evvel boşalmasına veya boşalmanın penisin vajinaya girmesinden 3.5-4 dakikadan daha kısa bir zamanda olmasına Erken Boşalma başka bir deyişle Premature Ejaculation denir. Erken boşalan şahıs genellikle “o an geldiğinde kendini yakalayamadığını” söyler. Bu sebeple erken boşalma reelde bir cinsel geçimsizliktir. Zira cinsel ilişkide en ehemmiyetli şey geçimdir ve çözümü de basittir. Zira kime veya neye göre erken boşaldığınız değişecektir. Bayanlar genellikle 10-15 dakikadan evvel orgazm olamazlar. Sıradan ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstüdür. İdeali ise 5 ila 15 dakika arasıdır.

ERKEN BOŞALMANIN DERECELENDİRİLMESİ

Yapılan çalışmalar, istatistikler ve ortalamalar alınarak çıkarılan derecelendirmeye göre; penis vajina ya girmeden evvel boşalma olursa “İleri Derecede Erken Boşalma”, penis vajina da iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma “Orta Derece Erken Boşalma”, penis vajinada iken 1 ila 5 dakika arası boşalma “Erken Boşalma” olarak kabul edilebilir.

ERKEN BOŞALMANIN GÖRÜLME SIKLIĞI

Erkeklerin cinsel meseleleri arasında en yaygın olanı erken boşalmadır. 25 yaşın altındaki Lolita erkeklerin üçte bcerahatte ve 40 yaşın üzerindekilerin % 10 unda görüldüğü sanılmaktadır.

ERKEN BOŞALMANIN TEMEL BELİRTİLERİ

-Hakimiyetsiz bir biçimde boşalma,

-Cinsel tatminde eksilme,

-Kabahatlilik,

-Utanç dinleme,

-Kendinden nefret etme,

-Hayal kırıklığı hissi,

-Zamanla alana gelen cinsel gönülsüzlük,

-İlk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olma vb.

ERKEN BOŞALMANIN SEBEPLERİ

Çoğu erkek soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarken boşalmanın hakimiyet edilmesi, durdurulması veya sabitlenmesini başaramaz. Bedenini partneriyle geçim içinde hareket ettiremeyen erkekte şimdiye yoğunlaşmak, o anı duyumsamak imkânsızlaşır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı olur. Bu sebeple her cinsel mesele gibi erken boşalmada bu evhamdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Ama reel mesele erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi mevzusundaki düşüncelerindedir. Zira usunu düşüncelerden temizletemeyen, özgür ve natürel bir biçimde cinselliği yaşayamayan erkek sıkıntılılık duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma mevzusunda mesele yaşar. Kısaca erken boşalmanın başlıca sebepleri şu biçimde sıralanabilir:

-Lolitalik çağlarında uygunsuz etraflarda yapılan mastürbasyonlar,

-Cinsel mitler başka bir deyişle hurafeler,

-Cinsel ilişki mevzusunda tecrübesizlik,

-Bitkinlik, sıkkınlık, asabilik ve sıkıntılılık,

-Cinsellikle alakalı hakikatçi olmayan beklentiler,

-Cinsel uyarım noksanlığı,

-Zorunlu şartların sağlanamaması,

-Sertleşmiş penise verilen orantısız ehemmiyet,

-Cinsel açıdan baskı altında yetişme,

-Fazla cinsel isteğin verdiği gerginlik,

-Günah operasyona veya kabahatlilik duygusu,

-Hastalık kapma fobisi,

-Partnerin anlaşılamayan fobisi veya yalanlaması,

-Gebe bırakma fobisi,

-Kastrasyon anksiyetesi,

-Partnerin hayal kırıklığı fobisi,

-Vajinanın aşılamama fobisi,

-Bayana karşı gönülsüzlük,

-Partnerle çatışma,

-Başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme fobisi,

-Partnere fazla alaka, bağlılık ve sevgi,

-Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı,

-Cinsel geçimsizlik,

-Bilinçaltında uyuyan cinsel ilişki ile alakalı negatif düşünceler,

-Prostatit, üretrit vb. hastalıklar,

-Penil hipersensitivite,

-T12-L1 seviyesindeki nörolojik yaralanmalar,

-Narkotik veya antipsikotik rehabilitasyonun aniden kesilmesi vb.

ERKEKLERİN BOŞALMASINI HIZLANDIRAN NEDENLER

-Lolita olmak,

-Romantik, içgüdüleri cılız ve anlamıyla hareket eden erkekler,

-Heyecanlanmak,

-Uzun süren cinsel diyetler sonrası kurulan cinsel ilişkiler,

-Partnerinin daha istekli olması,

-18 yaşında evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak,

-Cinsel ilişki yoğunluğunun eksilmesi,

-Cinsel birleşme esnasındaki gidip gelmelerin süratlenmesi,

-Endişeli ve asaplı ruh hali,

-Fazla istekli olmak veya fazla cinsel isteğin verdiği gerginlik,

-Konuta günün stresinden bunalmış, bitkin ve külfetli bir halde gelmek,

-Performans anksiyetesi başka bir deyişle başarısızlık fobisi,

-Partner olarak seçilmiş kadının cinsel gönülsüzlüğü,

-Cinsel zevke önemsemeyen bayanlarla, hayat bayanlarıyla veya tutulma fobisi olan bir etrafta kız dostlarla yaşanan erken cinsel tecrübeler,

-Kesintisiz alışılmış partnerle değil de ek olarak başka bir partnerle ilişkiye girme,

-Meseleli veya bozuk giden konutluluklar,

-Sertleşme bozukluğu olacağı evhamı vb.

ERKEN BOŞALMA ve MASTÜRBASYON

Mastürbasyon yapılması boşalma zamanında tesirli bir unsurdur. Lolitalik çağlarında uygunsuz etraflarda yapılan mastürbasyonlar erken boşalmaya yol açar. Mastürbasyon erkekleri erken boşalmaya programlar ve alışkanlık yapar. Bu bağlamda erken boşalma, yanlış bilinmiş bir davranıştır. Zira erkekler ergenlik yarıyılında hormonlarının tesiriyle fazla istekli olurlar. Ayıp, yasak, günah düşünceleriyle kafaları karmaşık bir biçimde genellikle banyo, tuvalet vb. uygunsuz etraflarda, baskı altında her an tutulma fobisiyle mastürbasyon yapmaya çalışırlar. Emel bir an evvel bu baskıdan kurtulmaktır. Bu da erkeklerin biyolojik saatini erken boşalmaya programlar. Cinsel ilişkiye başladıktan sonra da bu makûs alışkanlık devam eder ve tek emel bir an evvel sonlandırmak olur.

Erken boşalmanın rehabilitasyonu için cinsel terapi sırasında ironik olarak boşalma vaktini uzatmak için erkeklere mastürbasyon egzersizleri öneriyoruz. Başka Bir Deyişle durma, geciktirme ve tekerrür durmanın bilindiği çalışmalarda yanlış bilinmiş davranış doğru bir biçimde yine öğretilmeye çalışılır.

ERKEN BOŞALMA ve SÜNNET

Sünnet mevzusunda bilim adamları fikir ayrılığına düşmüştür. Bu mevzuda iki varsayım vardır. Bunlar:

1-Sünnet boşalmayı çabuklaştırır. Zira, sünnet olan erkeklerde penis sarihtedir. Bu sebeple penis soğuk bir odadan sıcak bir odaya girmiş gibi olur. Bu da fazla uyarılmayı çoğaldıran sebeptir. Oysa sünnetsiz erkeklerde penis başı kapalı bir kolide duruyor gibi sünnet teninin içindedir. Cinsel birleşme olduğunda penis bir paketten çıkıp başka bir pakete girer. Tıpkı bir odadan çıkıp başka bir odaya girmek gibi. Ayrıca sünnet sırasında penis ucundaki çok ince asaplar da kesilebiliyor. Kesilen asap uçlarında nodül oluşabiliyor. Bunlar da 18 yaşındaden duyarlılığı artırır. Bu sebeplerle sünnet boşalmayı çabuklaştırır.

2-Sünnet boşalmayı geciktirir. Zira, sünnet olan erkeklerde penis sarihtedir. Bu sebeple penis başının duyarlılığı eksilir. Oysa sünnetsiz erkeklerde penis başı kapalı bir kolide duruyor gibi sünnet teninin içindedir. Bu sebeple penis başının duyarlılığı çoktur. Sünnet sırasında penis başında yumuşak sırtların frenar byeminleri insan bedenindeki en fazla zevk yaratan bölgedir. Bu yoğun olarak asap ve damarlarla beslenen bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini sıradan bir ten tabakasınınkine indirir. Sünnet teninde muhtelif tipte, yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları ve yüzeydeki ince değişiklikleri hissedebilen, 10 bin ile 20 bin arasında özelleşmiş erotojenik asap uçları kaybedildiği için penisin hassasiyeti eksilir. Ayrıca penis glansının alt kısmında, “V” biçimli, ağ-görünümlü, Frenulum ismi verilen ve çok duyarlı bir bölgesi, sünnet sırasında genelde üst-ten ile birlikte kesilir veya hasar görerek işlev göremez hale kazanç. Bu sebeplerle sünnet boşalmayı geciktirir.

ERKEN BOŞALMA ve İKTİDARSIZLIK

Erken boşalmasını engellemek için muhtelif yöntemler uygulayan erkek, evvelleri başarılı olamayınca hayal kırıklığına uğrar, panik yaşar. Hatta bu hayal kırıklıkları giderek bir sertleşme meseleyi halini de alabilir. Başka Bir Deyişle erken boşalma iktidarsızlık yapar. Aynı biçimde iktidarsız erkeklerde kendine güven duygusunda eksilme olduğu için zamanla erken boşalma meseleyi de baş gösterebilir. Başka Bir Deyişle iktidarsızlıkta erken boşalma yapar.

ERKEN BOŞALAN ERKEKLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ

-Süratli yemek yerler,

-Süratli araba kullanırlar,

-Her mevzuda çabukçu davranırlar,

-Çabuk hiddetlenirler,

-Hakimiyetsiz davranışları vardır,

-Ya çok çabuk güvenirler ya da güven dinlemede zorlanırlar,

-Endişeli ruh halleri vardır,

-Çocukluklarında babalarıyla meseleleri vardır,

-Çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır,

-Genellikle eğitim seviyeleri yüksektir,

-A tipi karakter yapısına sahiptirler. Başka Bir Deyişle rekabetçi, sosyal alanda ve işinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve hadiselere çabuk hiddetlenen, onaylanmayı bilave eden, meseleli bir dinlenme stili olan, her zaman telaşlı, konut ve iş dışında çok az alaka alanı olan, duygularını gizleyen, kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan vb. özellikleri vardır.

ERKEN BOŞALMANIN TANISI

Hastanın şikayetlerine ve anlattıklarına dayanılarak konur. Psikolojik rastgele bir etmen tespit etilememişse fiziksel tetkik zorunlu olabilir. Bazı laboratuar muayeneleri gerekebilir.

Cinsel Terapist Dr.Helen Singer KAPLAN’ın “Fotoğraflı Cinsel Rehabilitasyon Rehberi” isimli kitabının ikinci baskısında vajinismusun tanısı ve sebepleri mevzusunda şunları yazmıştır: “Erken boşalma başka bir deyişle noksan boşalma hakimiyeti; cinsellik terapistlerinin gözde işlev bozukluğudur. Zira çok görülmesi ve meseleli olmasına rağmen, birçok vaziyette cinsel rehabilitasyon ile rehabilitasyon edilmesi son derece basittir. Değişik rehabilitasyon biçimlerine karşı mukavemetlidir.

Erken boşalan hasta o kadar süratli orgazm olur ki genellikle sevişme her iki partner için hayal kırıklığı yaratır. Erken boşalmanın özü, boşalma refleksi üzerinde yeterli gönüllü hakimiyet olmamasıdır. Bazı refleksler istemli hakimiyete tabiyken bazıları değildir. Erkeklerdeki ereksiyon ve bayanlardaki vazokonjesyon istemli hakimiyet altına alınamaz. Boşalma ve orgazm alınabilir. Sıradan şahıs orgazmı geciktirebilir ve istediği anda “serbest bırakabilir”. Erken boşalan şahıs bunu yapamaz. Kritik bir coşku seviyesine eriştiğinde, refleks olarak boşalır.

Erken boşalan bireyin boşalma mevzusunda hakimiyet sahibi olmayı bilmemesinin sebebinin orgazm evvelindeki hislerden haberdar olmaması yolunda bir tahminim var. Bunun sebebi muhtemelen bu anda, kendisini hadiseden ayıran bir anksiyete yaşamasıdır. İdrara çıkma veya defekasyon gibi bir reflekse yol açan hislerin bilinçli olarak idrak edilmesi, istemli hakimiyetin bilinmesinde bir ön koşuldur. ”

Anekdot: Yazının ikinci bvefatı ‘Erken Boşalma – Rehabilitasyon Yöntem ve Teknikleri’ adıyla yayınlanmıştır.

Dr. Cem KEÇE
Muayenehane Telefon & Fax
0 312 213 01 32
0 312 213 01 33
0 312 335 40 44 / 113
0.555.274 41 97
Muayenehane Adresi
Emek 8. Sokak No:77/1 EMEK – Maltepe – ANKARA

    

493 toplam, 1 bugün

  

Cevap bırakın


mozaka.com maltepe escort ataşehir escort kadıköy escort bostancı escort istanbulescorttu.com anadolu yakası escort şerifali escort atasehirescortlari.com ataşehir escort pendikescortkizlar.net pendik escort kurtköy escort kartal escort bostancı escort kadıköy escort ümraniye escort ataşehir escort escort bayan ankara escort maltepe escort pendik escort ümraniye escort izmit escort ümraniye escort escort bayan