Welcome, visitor! [ Oturum aç

Erken Boşalma – Rehabilitasyon Yöntem Ve Teknikleri

Cinsel Sağlık Temmuz 2, 2021

Erken Boşalma – Rehabilitasyon Yöntem Ve Teknikleri

Asrımızın başında dünyanın en önde gelen cinsel bilimcisi olan Havelock ELLIS’in hayatı boyunca erken boşalma meselesinden kurtulamadığını bilirsek, rehabilitasyonun ne denli anlamlı bir süreç olduğunu da görebiliriz.

Erkeklerin boşalmayı hakimiyet etmeleri tıpkı bisiklete binmek gibidir, bilene kadar kasvet sürüklerler ama bir kere bildiler mi bir daha unutmazlar

Sonu belirsiz ve zaman sınırlaması olmayan bir cinsel etkinliğe erkekler yönlendirilmelidir. Böylece çiftler arasındaki yakınlık azami seviyeye çıkar ve bu yakınlık kesintisizlik kazanır. Misalin buz pateniyle dans ederken, buz pistini sınırlayan hiçbir başlangıç ve varılacak son nokta veya bir işaret yoktur. Çiftler serbestçe dans ederler. Ehemmiyetli olan o anı yaşamaktır. Cinsellikte de ehemmiyetli olan son noktayı düşünmeden telaşsız bir biçimde şimdiye ve duygularımıza yoğunlaşmaktır. Ayrıca yoğunlaşırken bedenimizin serbestçe hareket etmesine imkân tanırsak, cinsellik natürel bir biçimde reelleşir. Aksi taktirde “nasıl cinsel birleşme olmalıdır” kavramını tanımlayan cemiyetin genelinde kabul görmüş cinsel mitlere uygun bir biçimde hareket edersek, ani bir boşalma kaçınılmaz olacaktır. Boşalma bir ateşleme mekanizmasıdır. Ateşleme başladığı zaman hiç kimse hiçbir onu durduramaz, bastıramaz, geciktiremez, teftiş altında yakalayamaz. Yapılması gereken şey, ateşlenme noktasına gelmeden sistemi yavaşlatmak, durdurmak veya hakimiyet altına almaktır. Bu sebeple erken boşalmanın rehabilitasyonunda boşalma zamanını uzatmak değil, şahsı telaşsız bir birleşmenin getireceği baki yakınlık duygusuna eriştirmek, zamansız bir biçimde cinsel birleşme becerisini ve kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli teftiş sağlamayı öğretmek temel olmalıdır. Erkeğin ne kadar vakitte boşaldığından çok, boşalmanın istendiği zamanda olması için; düşük uyarım ve coşku seviyesinde cinsel etkinliğe devam edilmeli, fazla heyecanlanıldığında sakinleşene kadar bilave edilmeli ya da yavaşlamalı ve sakinleştikten sonra yine cinsel etkinliğe başlanmalıdır. Bu sayede cinsel heyecanı çoğaldırıp eksiltme becerisini kazanıp, istemeden doruğa erişilen o noktadan uzak durma öğrenilebilir. Ama bu süreç içinde boşalmayı hakimiyet etmeyi bilirken “sabırsız” olunmamalıdır. Zira ehemmiyetli olan coşku seviyeyi çoğaldığında geri çekilmek gerektiğini anımsamaktır. Erken geri çekilmek, geç kalmış olmaktan her zaman daha iyidir. Boşalmayı hakimiyet etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir biçimde asıllaştığı kaçınılmazlık noktasına erişmemek için coşku seviyemizi hakimiyet etmeyi bilmeliyiz. Bu gidişat üzerinde şelale bulunan bir derede kayıkta kürek sürükleyen bir şahsa benzetilebilir. İşinin ehli kayıkçı akarsunun soğukkanlı sularında kalır, şelaleye fazla yanaşmaz. Tecrübesiz kayıkçı şelaleye fazla yanaşırsa kayığın üzerindeki hakimiyetini tamamıyla yitirebilir. Şayet kayıkçı şelaleyi aşmayı kastetmiyorsa başka bir deyişle henüz boşalıp orgazm olmak istemiyorsa, tecrübeleri ona, akarsunun soğukkanlı sularında kalmayı başka bir deyişle coşku seviyesini hakimiyet etmeyi öğretecektir. Bu yöntemin, coşku seviyesini hakimiyet etme kabiliyetini ortaya çıkarıp geliştirebilmek için cinsel etkinliğin yeterince uzatılmasına imkân tanır.

Rehabilitasyonda;

-sebebin sarihe çıkarılması,

-kaygıların giderilmesi,

-sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin eksiltilmesi,

-cinsel birliktelikte birden fazla ilişki rakamı,

-ilişki evveli mastürbasyon yapılması,

-erkeklerin boşalma olmaksızın en az bir saat vakitle sevişmeye motive edildiği carezza yöntemi,

-cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması,

-soluk almanın hakimiyet edilmesi temeline sabreden pranayama tekniği,

-yerel anestezikli kremlerin penis başına sürülmesi bazen işe yarayabilir.

BOŞALMAYI GECİKTİREN CİNSEL POZİSYONLARI KULLANMA

Cinsel birleşme anında erkeğin pozisyonunun boşalma üzerine tesiri vardır. Bu surattan bazı pozisyonlarda boşalma daha süratli olmaktadır. Erkeğin üstte olduğu olağan cinsel birleşme pozisyonu misyoner pozisyonu boşalmanın geciktirilmesi için ergonomik bir pozisyon değildir. Erkeğin daha rahat olduğu, kolay gevşeyebildiği ve efor tüketmediği kadını kucağına aldığı veya sırt üstü yerde uyuduğu pozisyonda erkek boşalmasını daha rahat hakimiyet edebilir. Ayrıca bu pozisyonlarda kadınlar daha süratli ve rahat orgazma ulaşabilirler.

ÇİN TEKNİĞİ

Daha Önceki çağda Çinli erkekler tarafından bulunan bir yöntemdir. Erkek boşalacağını kavradığı zaman sol elin baş ve orta parmaklarıyla, testis ve makat arasında kalan bölgeye derince bastırır. Bu arada soluğunu ona kadar sayarak meblağ ve verir. Bir iki kere yinelendiğinde bu yöntemle boşalma ertelenebilmektedir.

DÜŞÜNCELERİ KULLANMA

Zamansız bir boşalmayı engellemek için o an başka şeyler düşünmeye çalışılmasıdır. Misalin ona kadar sayın, o gün kahvaltıda ne yediğinizi düşünün ya da günlerden hangisi olduğunu anımsamaya çalışın. Fakat şunu da eklemek doğru olur: Boşalmayı geciktirmek için düşünceleri başka mevzulara yöneltmek ve tamamıyla ehemmiyetsiz şeylerle yormak, erkeğin cinsel eforu üzerinde negatif tesirler yaratabileceğinden pek nasihat edilmez. Zira cinsel ilişki sırasında başka şeyler düşünmek, gerektiği anda boşalmanın oluşmasını da engelleyebilir ve zamanla iktidarsızlık da ortaya çıkabilir.

Yukarıyadaki yöntemler sınanmasına karşın erken boşalma eşlerin bkocaman veya her ikisi için dayanılmaz bir cinsel mesele halini kazançsa alttaki rehabilitasyon alternatiflerine geçilmelidir:

CİNSEL TERAPİ

Cinsel terapiler; bir cinsel terapistin hakimiyetinde eşlerin birlikte yerine getirebileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek “konut ödevi” biçiminde yapmaları istenir. En sık olarak “sıkma tekniği” ve “dur-başla tekniği” kullanılır. Bazı hadiselerde erken boşalma derinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya bunalımdan kaynaklanıyor olabilir. Bunların sarihe çıkarılması, “psikoterapi” uygulanması veya bunalımın rehabilitasyonu erken boşalmayı ortadan kaldırabilir. Cinsel terapi ile rehabilitasyonun erken boşalmada başarı oranı çok ama çok yüksektir.

Cinsel terapide danışanlara, temel maksadı, erkeği heyecanını hakimiyet etmeyi bilmeye yönlendirmek olan 12 haftada toplam 24 saatlik “cinsel coşku üzerinde istemli hakimiyet kazanma” eğitim programında alttaki önerilerde bulunulur:

-Partnerinizle birbirinize evvel cinsel olmayan beden masajı yapın. Daha sonra cinsel masaj yapın.

-Ön sevişme, cinsel birleşme yada kendi kendini uyarma gibi istediğiniz cinsel etkinliği yapmakla başlayın.

-Ön sevişmeyi uzun tutun.

-Cinselliğin bir başlangıcı, ortası veya sonu olduğu görüşüden uzak durun.

-Usulca soluk alıp verin.

-Ruhunuzu kemiren “telaş” duygusunu tamamıyla dağıtın.

-Öpüşme ve sevişme gibi cinsel etkinliklerin ve hareketlerinizin yavaş olmasına çok dikkat edin.

-Düşük uyarım ve coşku seviyesinde cinsel etkinliğe devam edin.

-Fazla heyecanlandığında hakimiyetini yitirmemek için gerektiğinde sakinleşene kadar bilave edin ya da yavaşlayın.

-Yavaşladığınızda veya durduğunuzda derin soluklar alın, rahatlayın, sakinleşene kadar bilave edin.

-Gevşeyip hafifledikten ve sakinleştikten sonra, daha fazla yavaş olmaya özen göstererek yine cinsel etkinliğe başlayın.

-Sevişme pozisyonu, cinsel uyarım biçimi, bedenlerin birbirine değiş biçimi, sevişme deviniminin ritmi gibi uyguladığınız hareketleri değiştirin.

-Bedeninizi partnerinizle geçim içinde hareket ettirmeye çalışın.

-Şimdiye yoğunlaşın ve o anı duyumsayın.

-Duyumsadığınız cinsel heyecanın tamamıyla hakimiyetiniz altında olduğuna eminseniz, süratinizi kademeli olarak usulca çoğaldırın.

-Şayet yine çok fazla heyecanlandığınızı sezerseniz, kararsız etmeden durun. Gerektiğinde durup yine başlayın.

-Hiç durmanızı gerektirmeyecek bir sürat tutmaya çalışın. Ama dönüşü olmayan boşalma noktasına yanaştığınızı sezdiğiniz anda durmaktan sakınmayın.

-Cinsel heyecanı çoğaldırıp eksiltme becerisini kazanıp, istemeden doruğa erişilen o noktadan uzak durmayı bilin.

-Boşalmayı hakimiyet etmeyi bilirken “sabırsız” olmayın. Zira zamanla sezgilerinizle bunu otomatik olarak yapmaya başlayacaksınız. Misalin futbol maçında her hamlede bir gol atılsa, bu gidişat, ne denli cümbüşlü ve coşku verici olurdu ki? Benzer bir biçimde cinsel tecrübelerimizi de yanılgısız bir biçimde hakimiyet edebilseydik, cinsellik, var olan bütün natürelliğini ve heyecanını yitirirdi. Hakimiyet hiçbir zaman yanılgısız olmayacaktır. Unutmayın cinsel heyecanı hakimiyet etme becerisi bir sanattır.

-Boşalmayı hakimiyet etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir biçimde asıllaştığı kaçınılmazlık noktasına erişmemek için coşku seviyemizi hakimiyet etmeyi bilmeliyiz.

-Uygulama becerisini ise; duygularınızı bastırarak, yasaklayarak veya göz arkasını ederek değil, bütün tersine duygularınızın farkına vararak kazanacaksınız. Zira duygularınızı göz arkasını etmek veya fethetmeye kalkışmak, insanın kendini hakimiyet etme kabiliyetini ve hürlüğünü yok edebilir. Aksine cinsel etkinliklerin ortaya çıkardığı hoş duyguları ve cinsel hazzı ne denli içimizi sezersek, kendimizi o denli hakimiyet edebiliriz. Ne zaman yavaşlayıp ne zaman da süratleneceğimizi daha iyi anlarız.

Bununla birlikte, bir erkek, boşalmayı hakimiyet etmeyi yüksek bir uyarım seviyesinde bilmeye kalkışırsa, yaşadığı tecrübenin boşalma ile yarıda kalması riskiyle karşı karşıya kalabilir. Zira her erkek boşalmanın olduğu kaçınılmazlık noktasında duygularını hakimiyet edemez.

Cinsel coşku üzerinde istemli hakimiyet kazanma eğitim programıyla eşler; kendilerini hakimiyet etme becerilerini arttırabilir, birbirlerinin cinselliklerini keşfedebilir, cinsel tepkilerini öğrenebilir, eğlenebilir, gerginliklerini hafifletebilir, cinsel hayatlarına ayrı bir tat katabilir, birbirlerini kızdırıp şaşırtabilir, güven kazanabilir ya da aralarındaki yakınlığı ve irtibatı arttırabilirler. Ayrıca erkeklerin fiziksel ve akılsal duyumlara duyarlılığı eksilir ve boşalma refleksinin asıllaştığı eşik seviyeyi yükselir. Böylece boşalmanın asıllaşması için çok daha fazla cinsel uyarıma lüzum olur.

İLAÇ REHABİLİTASYONU

Bu mevzuda detaylı balaka için lütfen hekiminiz ile temasa geçiniz. Kullanılan ilaç gurupları altta kısaca verilmiştir:

-Dapoxietin Henüz çalışmaları devam ediyor, piyasada yok.

-Boşalma zamanını iyileştiren fluoxetine, sertaline, clomipramine vb. ilaçlar,

-Anksiyete giderici ilaçlar,

-Bitkisel karışımlı afrodizyaklar,

-Yerel uyuşturucu krem veya losyonlar vb.

TEKLİFLER

Bu egzersizler veya rehabilitasyonlar neticesinde boşalmada yeteri kadar geciktirme sağlanınca, “ben iyileştim ön yargısı” ile hareket etmek doğru değildir. Israrla vurguladığımız gibi erken boşalma bir hastalık olmadığına göre, boşalmanın geciktirilmesi, bir hastalıktan kurtuluş değildir. Böyle bir yargı, ardından gelen cinsel ilişkilerde bilinenlerin ilgisizlik edilmesiyle heyecanın çoğalmasına ve sualin yinelemesine yol açabilir. Gerçeğinde en doğru olanı, erkeklerin boşalma hakimiyeti sağlamayı bilmesi ve bu tecrübelerini her cinsel ilişkide kullanmaya çalışmasıdır. Ayrıca erken boşalmayı önlemek için alttaki tekliflere de kulak asılmasında fayda vardır:

-Sarih havada gezin,

-Coşkulardan ve önyargılardan uzaklaşın,

-Sık banyo yapın,

-Asap sistemini dinlendirici civarlarda bulunun,

-Hafif içki alın,

-Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmayın, bu klasiktir,

-Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, ehemmiyetli olanın partnerinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de güzeline giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün,

-Eşinize karşı her zaman sıhhatli ve geçimli düşünceler besleyin,

-Cinsel birleşim evveli aşk oyunlarını ciddiye alın,

-Çift olarak birlikte orgazm olmayı arzulayın, bunun için daha evvel bir işaret kararlaştırın ve zamanı gelince bu işaretten yararlanın,

-Psikoterapik dayanak almaktan çekinmeyin,

-Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda sezmeyin,

-Aşk adalelerinizi kasıp rahatlatarak boşalmanızı geciktirebilirsiniz,

-Herkesin cinsel meseleler yaşayabileceğini unutmayın,

-Sık sık çiş yapın ve çiş yaparken kendinizi yakalayıp bırakın, böylece aşk adalelerinizi hakimiyet etmeyi öğrenebilirsiniz,

-Erkeklerin penisin baş kısmı ve etrafının uyarılmasıyla büyük coşku dinlediğini unutmayın,

-Kendinizi beceriksiz veya kabahatli sezmekte serici olmayın,

-Usulca giriş yapın, penisi imkânlı olduğu kadar derine yerleştirin, hafif hareketlerle devam edin, fazla uyarıldığınızı duyumsadığınızda gidip gelme hareketlerini hemen durdurun, penisinizin başı içeride kalacak biçimde süratle geri çekin, sakinleşene kadar derin derin soluk alıp bilave edin,

-Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin, heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin ve dinlenirken duyguları tutuşan ve sabırsız gidişata gelen partnerinizi okşayarak ve klitorisiyle oynayarak uyarmayı ilgisizlik etmeyin,

-Her gece uyumadan evvel, kendinizi hakimiyet ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun. Yapacağınız bu “fantezi modellemesi”, boşalmanın geciktirilmesini evvelden planlamanızı kolaylaştıracaktır,

-Erkeklerin ilk birleşmede boşalma süresi daha kısadır ikincisinde daha geç boşalırlar. Bu sebeple ilk birleşmede ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. İkincisin de ise partneriniz sizi daha çok uyarsın,

-Eşinizle meselelerinizi konuşun ve netlikle bağlantı beceriksizliği büyümesine izin vermeyin.

Erken veya geç olmasın, müddetinde olsun vuslat diyelim ve Cinsel Terapist Dr.Helen Singer KAPLAN’ın “Fotoğraflı Cinsel Rehabilitasyon Rehberi” isimli kitabının ikinci baskısında erken boşalmanın rehabilitasyon taktikleri mevzusundaki düşüncelerine bakalım:

“Başarılı rehabilitasyon hastanın orgazm evvelindeki hisleri sarih bir biçimde idrak etmesinde çoğalış sağlanmasından alana kazanç. Bu harekât, sakin şartlar altında, erkeğin karısının yanında ve katılımı ile yapılmalıdır. Erken boşalmanın rehabilitasyonunda başarılı olduğu kanıtlanan iki yöntem vardır ve bunların her ikisinin de aynı eylem mekanizması ile, başka bir deyişle heteroİlişkiüel gidişatta boşalma evveli bilincin kuvvetlendirilmesi ile idarendiği görülmektedir. Bunlardan ilki Masters ve Johnson’ın “sıkıştırma” yöntemidir ve ikincisi de “durma – başlama” tekniğidir. Bu teknik James Semans tarafından bulunmuştur ve Cornell Clinic tarafından cinsel rehabilitasyon içerisinde kullanım için adapte edilmiştir.

DURMA – BAŞLAMA

Başlangıçta hasta karısı tarafından elle uyarılırken hakimiyet uygular. Çifte, erkek iyi bir ereksiyona sahip oluncaya dek her zaman olduğu gibi sevişmeleri söylenir. Daha sonra erkek sırt üstü uyur, gözlerini kapatır ve karısı ona mastürbasyon yapar. Dikkatini erotik hisleri üzerinde besbelli bir biçimde yakalaması söylenir. Orgazmın yanaştığını sezdiğinde karısından durmasını ister. Birkaç saniye içerisinde, boşalma isteği yok olacaktır, bu gidişatta karısından kendisini yine uyarmasını ister. 18 yaşındaden boşalmadan kısa bir vakit evvel durur. Bu harekât dört kere tekrarlanır. Dördüncü sınamada hasta boşalır. Hastanın rastgele bir şeyin dikkatini dağıtmasına izin vermesi yasaklanır. Fantezi ile saplantının uzaklaştırılmasının vurgulandığı iktidarsızlık ve geç boşalmanın aksine, hasta yöneldiği şey üzerindeki dikkatini dağıtmaktan sakınmalıdır. Rehabilitasyonun emeli heyecanın yükselmesi tecrübesine yakın kalması ve yanaşan orgazmın işaretlerini bilmesidir. İki başarılı sınama sonrasında, çift aynı prosedürü, bu kere kayganlaştırıcı olarak vazelin kullanmak suretiyle asıllaştırır. Bu son derece tahrik edicidir ve vajinal etrafı yakından simule eder. Kayganlaştırıcı ile yapılan üç veya dört başarılı sınama sonrasında çift cinsel birleşme için hazırdır. Bu da durma – başlama formatında yapılır. Kadın, kadının üstte olduğu pozisyona geçer. Penis vajina içine yerleştirilir ve erkek ellerini kadının kalçalarına koyar ve orgazma yanaşıncaya kadar kadının yukarıya alt hareket etmesine rehberlik eder. Daha sonra onu durdurur. Birkaç saniye sonra, boşalma isteği kaybolduğunda, devam ederler. Başlangıçta erkek ileri geri hareket etmez. Dördüncü seferde ileri geri hareket eder ve boşalır. 18 yaşındaden egzersiz sırasında dikkatini hislerine odaklanmış olarak yakalaması son derece ehemmiyetlidir. Üç veya dört kere kadının üstte olduğu durma – başlama egzersizlerinin, erkeğin gitgide daha fazla ileri geri hareket etmesini sağlayacak biçimde yapılması sonunda çift aynı harekâtı yan yana pozisyonda yapmaya hazır hale kazanç. Erkeğin üstte olduğu pozisyon boşalma hakimiyeti açısından en güç pozisyondur ve en son yapılır. Genellikle bir erkek 2 ila 10 hafta içerisinde iyi bir boşalma hakimiyeti sağlar. Bununla birlikte müthiş hakimiyet genellikle rehabilitasyonun başlamasından aylar sonra elde edilir. Bu vakit içerisinde çifte haftada bir kere “durma – başlama” egzersizini yapmaları nasihat edilir.

SIKIŞTIRMA

Masters ve Johnson tarafından korunulan “sıkıştırma” yöntemi, burada açıklanan “durma – başlama” yöntemi ile aynı içeriğe sahiptir. Tek fark, durmak yerine, kadın kocasının penisini sıkıştırır. Özellikle erekte olmuş penisi ucunun hemen altından işaret parmağı ile başparmak arasında anlar ve ereksiyonun bir bvefatı kayboluncaya dek sıkıca bastırır. Daha sonra ihtara devam eder. Kadının üstte olduğu cinsel birleşme egzersizleri sırasında, sıkıştırma tekniği de kullanılır. Burada, kadın penisi vajinasından çıkartır ve ereksiyon kaybedilinceye dek sıkıştırır. Daha sonra erkeği uyarır ve ereksiyon geri döndüğünde, yine vajinası içerisine alır ve ileri geri harekete devam eder.

TEPKİNLER

1. Bunalma. Eğitim süresi birkaç haftadan fazla sürerse, rutin çift için sıkıcı olacaktır. Bu sebeple, benim uygulamam, 3 hafta kadar sonra, bir “serbest”, başka bir deyişle spontan, durma – başlama olmayan sevişmenin hafta içerisinde asıllaşmasına izin vermektir.

2. Kadının hayal kırıklığı. Eğitim süresi içerisinde, kadın tahrik olabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu sebeple, kadının istemesi halinde, çiftin kadına klitoral ihtar ile orgazm yaşatan cinsel oyunlar oynaması teşvik edilir. Bu asla erkeğin durma – başlama egzersizleri üzerinde odaklanmasına mani olacak biçimde olmamalıdır. Uyarılırken karısıyla alakalı tüm düşünceleri usundan uzaklaştırmalıdır, aksi halde egzersiz başarısız olacaktır. Bu sebeplerle, kadın için klitoral ihtar, erkek boşaldıktan sonra hakikatleştirilir. Bu rehabilitasyonun hem ekstravajinal hem de durma – başlama cinsel birleşme aşamaları için geçerlidir.

3. Dirençler. Rehabilitasyonun iki evresi, başka bir deyişle ekstravajinal ve cinsel birleşme ile ihtar, çiftlerden değişik duygusal tepkiler alma meylindedir. 18 yaşındaden her ikisi de rehabilitasyon ile alakalı güçlüklere neden olur zira rehabilitasyonun önüne maniler çıkartır. Bunlar aynı zamanda çiftin ve her bir partnerin daha derindeki çatışmalarına ehemmiyetli bir terapatik müdahalede bulunulması için eşsiz bir fırsat sağlar.

Kadın, kocasına karşı düşmanca bir tutum içerisindeyse, kocasının penisini uyarırken rehabilitasyonun ilk düzeyinde bir “geyşa” gibi kullanılmak mevzusunda dargınlıkla tepkin gösterebilir. Bunun aksine, çift bir sevgi ilişkisi içerisindeyse, kadın dayanakçı vasıtayı rolünü son derece tatmin edici bulur ve kocasının ilerlemesinden sevinç alır.

Elle yapılan durma – başlama egzersizleri aynı zamanda yoğun duygular ve bu duygulara karşı korunmaların erkekte uyanması potansiyeline sahiptir. Temel olarak değeri ve “sevilebilirliği” mevzusunda güvensiz olan erkek genellikle partnerinin fazla alakasına karşı korunmalar oluşturur ve onun lüzumlarına karşı kompülsif bir dikkat ortaya çıkar. Durma – başlama egzersizi bu korunmayı etkin gidişattan çıkartır. Partnerinden ihtar alma ve kabul etme biçimindeki daha evvel sakınılan konuma zorlanır. Bu farklılık bazı hastalarda ehemmiyeti bir anksiyetenin oluşmasına neden olabilir. Bazen anksiyete eş tarafından yalanlanma fobilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Daha ciddi meseleleri olan erkekler arada sırada bu gidişata paranoid korunmalarla tepki verir. Bazılarının egzersizlere devam etmesi, psikoterapi ile temel güvensizlikleri çözülmediği sürece, duygusal olarak muhtemel değildir.

Aynı zamanda durma – başlama mevzusunda bazı pozitif duygusal tepkinler mevzubahisidir. Genellikle bu erkeklerin ilk kere cinsel ilişkilerde pasif bir rol almasına imkân verir. Vermek kadar almanın da zevk verdiğini bilirler. Erkek karısının kendisini beğendiğini ve ona vereceği memnuniyeti geciktiriyor olsa da kendisini yalanlamayacağını ve karısının erkeğe bir şeyler verdiğini, kendisinin karısına hizmet etmediğini bilir.

Rehabilitasyonun ekstragenital evresi kocanın pasif – akdikeni rolü ve verme ve alma ile alakalı duygusal tepkilerin oluşmasına uygunken, cinsel birleşme ile durma – başlama egzersizleri tipik olarak erkeğin süratli gelişiminin neden olduğu duygusal tepkiler ortaya çıkartır. Rehabilitasyon, kadının üstte olduğu durma – başlama bvefatına kadar geldiğinde erkek boşalma hakimiyeti mevzusunda oldukça fazla mesafe kaydolmuştur. Karmaşık olmayan vaziyetlerde bu eşlerin her ikisinde de neşe ve hafiflemeyi artırır. Bununla birlikte, büyümeler her ikisi için de tehdit edici olabilir. Özellikle kadın, bu zamanda baskı altında veya evhamlı olmaya sarihtir. Bu duygularla ve onların kaynaklarıyla temas halinde olabilir veya bunların bilincinde olmayabilir ve rehabilitasyonu sabote edebilir. Bu, işbirliği yapmayı yalanlama, egzersizlerden bunaldığını söyleme veya daha makûssu bunlardan iğrenme biçiminde sarihe çıkabilir. Bazı kadınlar bu noktada kocalarını vurmaktadır. Onları tenkit etmekte ve cesaretlerini kırmakta, boşalmalarını hakimiyet edebilseler bile öbür alanlarda beceriksiz ve itici kalacaklarını bilmelerini sağlamaktadırlar.

Kocanın gelişimine verilen bu cins negatif duygusal tepkiler genellikle kadının derindeki güvensizliklerine katlanmaktadır. Kadın, beceriksiz ve güvensiz sezmektedir ve erkeğini elini yakalayamayacaktır. Erkeğin özrü ve kadının bu mevzudaki hoşgörüyü erkeği kadına bağlı hale getirmiştir. Artık fonksiyonel hale gelmek üzeredir, bir başkasını, daha çekici bir kadını arayacak mıdır? Sarih bir biçimde, kadına değer verildiği ve kadının beğenildiği yolunda güvenin tazelenmesi kadın için bu zamanda terapatik olarak endikedir.

Bir başka anksiyete kaynağı olan artık kocanın işlev gösterebileceği endişesi kadının kendi cinsel yeterliliği ile alakalıdır. Erken boşalan erkeklerin eşlerinin bir çoğu bir derece orgastik işlev bozukluğu meseleyi yaşamaktadır. Kendilerinin ve eşlerinin bu gidişatı kocanın erken boşalma meselesine bağlaması donakaltıcı değildir. Her şeyin ötesinde, erkek çok süratli boşaldığında kadının orgazmla yanıt vermesi nasıl beklenebilir. Bununla birlikte, hadiselerin büyük bir bvefatında bu hipotez yanlıştır ve kadın kendisine ait bağımsız cinsel işlev bozukluklarına sahiptir. Kocasının boşalma meseleyi uzun vakit kendi meselesinin saklı kalmasını sağlamıştır ve artık uzun vakit ilişki yaşayabilecek olduğu aslı ve kadının orgazm olamaması çifti kadının meseleyi ile surat surata bırakır. Bu oldukça tehdit edici olabilir, özellikle de ailedeki yerleşmiş bakış açısı erkeğin mesele kadınınsa kurban olduğu yolundaysa.

Bu cins tepkinlerin önüne geçmek için, başlangıç seansında erken boşalmada iyi bir prognoz olduğunu sarih bir biçimde ifade ederim. Öncelikle kocanın erken boşalma meselesini rehabilitasyon edeceğiz. Ancak onun başarılı bir biçimde boşalma hakimiyeti sağlaması, karısının iyi işlev göstereceği anlamına gelmez. Kadının cinsel işlevi sadece erkek hakimiyet kazandıktan sonra değerlendirilebilir. Bir mesele ortaya çıkarsa, bu mesele alakalı zamanda rehabilitasyon edilecektir.

Daha evvel erken boşalma meseleyi olan bir erkeğin eşinde bir orgazm meselesinin keşfedilmesi bazı ters tepkinlere sahipken, son netice iyidir zira kadının da rehabilitasyondan yararlanmasını sağlar. Bununla birlikte, kadının kocasının büyümesine karşı bu cins negatif tepkinlerinin terapatik hassasiyetle ele alınması gerekir, aksi halde bunlar rehabilitasyonun, boşalma üzerinde hakimiyet kazanabilmesi evvelinde rehabilitasyona son verilmesini motive edebilir.

Seyrek, semptomatik erkek de kendi gelişimine bağlı olarak tehdit altında hissedebilir. Şayet, misalin baskın bir anne – figürlü eşe karşı tutunduğu tek nokta olması halinde, semptom bilinçsiz bir gereksinime hizmet edebilir. Bu gidişatta rehabilitasyon cinsel birleşme noktasında bir geçişe ulaşabilir veya erkek iktidarsız hale gelebilir. Bu cins vaziyetlerde, bilinçsiz çatışmanın, semptomun gelişebilmesi için çözülmesi gerekir. Benim tecrübemde rehabilitasyon prosedürünün dayanakçı olmadığı erken boşalan erkekte bu cinsten bir bilinçsiz direnç olması muhtemeldir. Belki de boşalma hislerinin hissel geri beslemesinin sağlanması emeliyle planlanmış olan bir eğitim prosedürü ile rehabilitasyon edilemeyen minik bir erken boşalan erkekler alt grubu vardır. Bununla birlikte, mevcut kanıtlar boşalma mevzusunda hakimiyetsizliğin davranışsal vasıtalarla bypass edilemeyecek olan derin bir psikolojik gereksinime hizmet etmesi hali dışında tüm erken boşalan erkeklerin bu tedbirlere tepki verebileceğini göstermektedir.”

Dr. Cem KEÇE
Muayenehane Telefon & Fax
0 312 213 01 32
0 312 213 01 33
0 312 335 40 44 / 113
0.555.274 41 97
Muayenehane Adresi
Emek 8. Sokak No:77/1 EMEK – Maltepe – ANKARA

    

787 toplam, 2 bugün

  

Cevap bırakın


mozaka.com maltepe escort ataşehir escort kadıköy escort bostancı escort istanbulescorttu.com anadolu yakası escort şerifali escort atasehirescortlari.com ataşehir escort pendikescortkizlar.net pendik escort kurtköy escort kartal escort bostancı escort kadıköy escort ümraniye escort ataşehir escort escort bayan ankara escort maltepe escort pendik escort ümraniye escort izmit escort ümraniye escort escort bayan